Egipcjanie i ich skarby na zdjęciach

Dziś podsumowanie Egiptu i trochę więcej wrażeń wzrokowych 🙂 Egipt w większości jest pustynią, tylko dolina Nilu jest zielona. Wydaje się, że trudno o fajne zdjęcia, jeśli jest tylko piasek i piasek, ale w połączeniu ze starożytnymi świątyniami i piramidami, fascynującymi zachodami słońca i bajecznym kolorem Morza Czerwonego – fotografować można bez końca.

Obywatele Egiptu

Egipt jest 3 razy większy od Polski i ma 2 razy większą liczbę ludności w porównaniu do naszego kraju. Egipcjanie według mnie są dość easy going. Dzieci patrzą z zainteresowaniem i zdarza się, że proszą o wspólne zdjęcie. Mężczyźni spotykają się wieczorami w barach na różne gry planszowe czy mecze piłki nożnej, popalając shishę i pijąc herbatę (nie piją alkoholu ze względu na religię). W metrze w Kairze, wagony są podzielone na przedziały dla kobiet i dla mężczyzn. Nieraz jechaliśmy w męskim przedziale i widzieliśmy starsze kobiety, które widocznie są dość szanowane w rodzinie i mogą jechać razem ze swoim mężem. Młode kobiety z dziećmi zawsze wsiadają tylko do damskich przedziałów. Ludzie ogólnie są bardzo bezpośredni, mówią co myślą, jak chcą patrzeć na kogoś to patrzą, ogólnie nie przejmują się wieloma rzeczami, lubią krzyczeć do siebie nawzajem (ale to tylko styl wypowiadania się, nie mają nic złego na myśli). Nie żyją szybko, rodzina jest dla nich bardzo ważna.

Miasta i atrakcje

Stolica – Kair jest ogromnym miastem. Nie jest to z pewnością urodziwe miasto; szare, zakorkowane i zanieczyszczone. Nie unikniesz go jednak z powodu lotniska, piramid w Gizie, Sfinksa czy Sakkary. Warto również wybrać się do Muzeum Narodowego w Egipcie, gdzie podziwiać można eksponaty sprzed paru tysięcy lat. Dobrym pomysłem jest wizyta bazaru Khan el-Khalili. Można kupić tam dosłownie wszystko, ale trzeba się dobrze przeciskać przez tłumy.

DSC07098

Aleksandria – wizyta w starożytnej bibliotece, która wcale nie wygląda staro… Została całkiem odnowiona pod koniec XX wieku, ale warto odwiedzić bo wnętrze jest ciekawie zaprojektowane i biblioteka jest ogromna.

Luxor – must see! Dolina Królów, świątynia Hatszepsut, świątynia El-Karnak itp. czyli kolebka starożytnej świetności Egiptu. Jeśli ktoś lubi starożytną historię to dzień szybko się tu dla niego/niej nie skończy… Przepiękne wielkie budowle i niepojęte hieroglify.

Asuan – miasto Nilu. Liczne wzgórza, mnóstwo łodzi, alejki wzdłuż rzeki, parki z palmami i punktami widokowymi. Dużo wysp na rzece i oczywiście wielka tama na Nilu, tworząca sztuczne jezioro Nasera i pilnująca Nilu, żeby nie szalał za bardzo w przebiegu rzeki.

Abu Simpel – wielka świątynia na granicy z Sudanem, która musiała zostać podniesiona kilkadziesiąt metrów w górę przez budowę zbiornika Nasera (wiele lat pracowali nad tym inżynierowie z Europy; udało im się). Wyglądem przypomina dużą, niekształtną kopułę, wejścia pilnują wielkie posągi 4 bogów egipskich. Żeby się tam dostać, należy dołączyć do grupy zorganizowanej w Asuanie (około 300km jazdy przez pustynię). Można spytać w hostelu w Asuanie, koszt około 10 euro.

Kinga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s