Transport w Egipcie

Na drogach egipskich … nie ma żadnych reguł. Ponieważ benzyna jest bardzo tania, nawet biedniejsze rodziny stać na utrzymanie samochodu. Rosnąca liczba samochodów nie idzie jednak w parze z rozbudową sieci drogowej …

Powstają więc korki, korki, korki! Wszędzie i zawsze. Jeździ się szybko, dynamicznie i bardzo chaotycznie. Podczas wyprzedzania trąbią, podczas zmiany pasów trąbią, jak chcą zakomunikować „uwaga ja tu jadę” (a jadę nieostrożnie i mogę o was zahaczyć) i nawet jak stoją w korku to trąbią, żeby pojazdy stojące przed wreszcie się ruszyły.

W skrócie chciałam napisać, że lepiej nie wynajmować samochodu w Egipcie (po co się denerwować). Zawsze można pojechać pociągiem na linii Aleksandria-Kair-Luxor-Assuan. Trochę długo jedzie (więcej niż 12h) i zawsze przyjeżdża z opóźnieniem mniej więcej 2 godzin, ale w drugiej klasie jedzie się przyjemnie, a bilet jest naprawdę tani (jakieś 3 euro za cały dzień jazdy Kair-Luxor).

Jak jedziecie do Hurghady to łapcie autobus (Go Bus). Przejazd trwa około 6 godzin. Jedzie się najpierw przez rozległe przedmieścia Kairu, następnie przez pustynię (więc nie liczcie na widoczki) a na końcu jedzie się wzdłuż bajkowych kurortów na wybrzeżu Morza Czerwonego.

Doliny Królów w Luxorze: żeby dostać się z kas biletowych do bramki wejściowej do grobowców, należy kupić bilet na „kolejkę”. Kosztuje chyba 2 euro. Trochę zdziwiona byłam, że jeszcze trzeba transport brać i spytałam w kasie jak długo się jeszcze jedzie. Odpowiedziała, że trochę trzeba iść, lepiej wziąć kolejkę bo to jeszcze 500 metrów … Ładnie tam „dbają” o komfort zwiedzających, albo raczej tworzą sztuczne miejsca pracy. Ale warto zobaczyć tę dolinę! Kolejka na zdjęciu poniżej.

Biały minibus na zdjęciu powyżej to odpowiednik naszego autobusu miejskiego. Stojąc na ulicy, musisz po prostu pomachać albo zrobić coś podobnego z ręką i wtedy się zatrzyma. Przejazd w mieście kosztuje jakieś 20 groszy. Bez żartów 🙂

Wszędzie na Nilu i na wybrzeżu zobaczyć można łodzie. Egipcjanie dużo łowią, a ryby (jak w większości krajów z dostępem do dużych zbiorników wodnych) są ważnym elementem diety. Egipt ma również dobrą infrastrukturę wodną dla turystów. Oferują rejsy dużym i eleganckim statkiem po Nilu (na pokładzie mają otwarty basen i leżaki – wygląda to jak plaża na statku). Wersja nieco droższa niż 2 godzinna wycieczka łodzią po Nilu, ale jak ktoś ma niech korzysta J Osobiście płynęłam malutką łodzią i nie żałuję! Wydatek rzędu 8 euro – koniecznie wybierzcie godziny popołudniowe, żeby oglądać z łodzi zachód słońca na Nilu (najpiękniejszy!!!).

 

Kinga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s