10 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu

Wyjeżdżając do Egiptu na własną rękę, bez wątpienia możemy liczyć na niezłą przygodę. Backpackersi nie są tam tak często spotykani jak zorganizowane grupy wylegujące się na wybrzeżu Morza Czerwonego, dlatego podróż do Egiptu polega na przecieraniu ścieżek kolejnym turystom podróżującym bez biura podróży i przyzwyczajaniu lokalsów do naszego szalonego sposobu odkrywania 😛 Nie mając przewodnika, warto wiedzieć wcześniej co nieco.


1.Jeśli już masz bilety, skacz z radości!

Egipt ma wszystko – od wielu wspaniałych grobowców, ogromnych starożytnych świątyń i zapierających dech w piersiach piramidach po zieloną dolinę Nilu z kołysającymi się na rzece łodziami, bajkowe meczety, piękne piaszczyste plaże i rafy koralowe. Ciesz się na tę wycieczkę, bo przeżyjesz niezapomnianą przygodę 🙂


2. Wiza wjazdowa

Żeby dostać się do Egiptu należy mieć przy sobie 25$. Wiza taka wystarcza na 30 dni. Trzeba ją nabyć, jeśli macie zamiar odwiedzić stolicę, Aleksandrię, Luxor, Asuan czy Abu Simpel (czyli główne miejsca egipskiej kultury starożytnej). Pamiętajcie, że wybierając się tylko na Półwysep Synaj (Sharm el-Sheik, Dahab, Nuweiba, Taba) dostajecie wizę “Sinai Only”, która nic nie kosztuje (0zł!).


3. Ubiór w kraju muzułmańskim

Z Islamem nie ma żartów: jeśli jesteś w kraju muzułmańskim, lepiej zakrywać swoje ciało (nie ma, że upał). Dotyczy to zarówno pań, jak i panów! Krótkie szorty i skąpe bluzeczki w miastach i podczas zwiedzania odpadają – chyba, że chcesz narazić się na nieprzyjemne spojrzenia płci przeciwnej lub nawet głośną krytykę… Ubiór taki zachowaj na wyjście na plażę, czy relaks w hotelu.

Dobrym pomysłem jest założenie chusty na głowę (tak jak muzułmanki), zwłaszcza dla kobiet podróżujących solo. Nie tylko ochroni przed natrętami, ale również przed wściekłym w tym rejonie słońcem.


4. Szaleństwo na drogach

Głęboko zastanowiłabym się nad planami wynajęcia samochodu w Egipcie. Na drogach najczęściej nie ma reguł, wszyscy jeżdżą bardzo chaotycznie i wszędzie są korki. Pociągi wcale nie są takie złe…

O transporcie w Egipcie jeszcze będę pisać, bo w życiu czegoś takiego nie doświadczyłam (nooo chyba, że w Maroko…).


5. Ile wydać na Egipt?

Jeśli podróżujesz z małym budżetem, nie martw się, dużo nie wydasz w Egipcie (zwłaszcza początek 2017 z cenami był bardzo przyzwoity ;p ), ponieważ mniej turystów (ataki i inne niebezpieczeństwa) oznacza niższe ceny. Noclegi są niedrogie, transport bardzo tani, jedzenie… nie wiem jak im się w ogóle opłaca niektóre produkty wytwarzać!

W ciągu 12 dni wydałam w Egipcie mniej więcej 180 euro (bez lotów).


6. Targować się, targować!

Zwłaszcza, jeśli jesteś białej rasy, wiedz, że w tym rejonie (ahh żeby tylko w tym…) musisz trochę pogadać ze sprzedawcą o cenie. Ceny dla Ciebie zwykle są 2-3 razy wyższe. Egipt mimo wszystko jest tani, ale nie warto przyzwyczajać lokalnych, że turyści kupią wszystko nawet po wyższej cenie. Zresztą, targowanie nieraz jest przyjemne 🙂

Uwaga! Na własnej skórze przekonałam się, że bardzo łatwo przepłacić i zostać nawet oszukanym, jeśli nie ma się pojęcia o obowiązujących cenach, przykładowo wycieczek do Gizy czy Sakkary. Koniecznie zrób wstępny research jeszcze przed wylotem do Egiptu!


7. A może by tak “dziękuję” po arabsku?

Bardzo, ale to bardzo polecam nauczyć się podstawowych słów po arabsku. Trudne nie są, a nieraz bardzo pomogą! Zwłaszcza zwroty grzecznościowe i liczby. Łatwiej się targować, zyskać szacunek i sympatię lokalnych. Ahh te uśmiechy Egipcjan, kiedy starasz się coś w ich języku języku sklecić 🙂


8. Zepsute bankomaty na lotnisku

Niestety zdarzyło się, w dodatku przylecieliśmy w nocy … Moja rada: Na wszelki wypadek, jeśli masz taką możliwość w swoim mieście, zamień trochę złotówek na walutę egipską (funt egipski – szkoda, że nie są walutą popularną w polskich kantorach).


9. Taxi, taxi, cheap my friend!

Egipt zawsze był krajem bazującym  na turystyce. Mniej turystów – mniej pracy, więc jeśli już Egipcjanin wyhaczy turystę, musi niezwłocznie coś na nim zarobić. Smutna prawda.

Przechadzając się w miejscach turystycznych (najczęściej nie dotyczy dużych zorganizowanych grup) będziesz stale zagadywany przez obcych. Jeden ma taxi, inny łódź, trzeci sprzedaje zegarki, albo wycieczki do świątyń. Jest ich dużo i nie poddają się łatwo… Jeśli nie jesteś zainteresowany, odmów stanowczo, ale grzecznie. Zignorowanie nie pomaga (przekonałam się).


10. Czytaj ostrzeżenia wyjazdowe ale z głową!

Należy znać przed wyjazdem ogólną sytuację bezpieczeństwa na terenie Egiptu. Najlepszym źródłem jest strona internetowa ministerstwa spraw zagranicznych. Ostrzeżenia są ważne i należy brać je na serio, ale jeśli zawierają tylko ogłoszenia o kradzieżach itp. nie należy panikować – “coś złego” może przytrafić się nam nawet w naszym mieście (odpukać). Chciałabym dodać, że na stronie niemieckiego ministerstwa zagranicznego, Polska opisana jest obecnie jako niestabilny politycznie kraj, w którym możliwe są zagrażające bezpieczeństwu protesty. Przestępczość istnieje niestety w każdym państwie, natomiast nie traćmy radości z podróży przez zamartwianie się i strach. Będzie dobrze!


Dzięki za uwagę, miłego wieczoru dobrzy ludzie! 🙂

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s