Trochę o Ugandzie

Gdyby Polsce zabrać 3 wschodnie województwa, to byłaby rozmiarów Ugandy. Pod względem liczby ludności praktycznie niczym się nie różnimy, ale w przyszłości na pewno będziemy się różnić (przyrost naturalny w Ugandzie jest bardzo duży, społeczeństwo jest bardzo młode – wszędzie jest dużo dzieci).

Podobnie jak w Kenii, za uczęszczanie do szkoły się płaci – dlatego wiele dzieci nie uczy się na co dzień. Widząc białych ludzi, dzieci podbiegają i krzyczą: „Give me your money!” (Podobnie w Kenii i Ruandzie). Należy po prostu całkowicie zignorować. Najgorszym co może być w takiej sytuacji, jest reagowanie na prośbę i podarunek dla jednego z dzieci. Są wtedy przyzwyczajane do datków od białych turystów i ich obraz białego człowieka to: Chodzący bankomat (niestety bardzo dużo napotkanych przez nas miejscowych miała o nas taka opinię, nawet jeżeli nie mówili tego wprost, można to odczuć). Warto pomagać biedniejszym, ale najważniejsza zasada to: Nie w sposób bezpośredni! Pod żadnym pozorem. Wielu białych turystów już narobiło szkód pod tym względem.

Większość ludzi mieszka na wsi i zajmuje się rolnictwem. Praktycznie każde domostwo ma choć jedno drzewo bananowe, pole z cebulą albo ziemniakami. W dolinach często pola ryżowe. Licznie występują też palmy z których wykonuje się olej do smażenia. Mają też pomidory, ogórki i cukinię (podobnie jak u nas). Jeśli chodzi o owoce: melony (mnóstwo; najbardziej popularny owoc), arbuzy, oczywiście banany (podstawa wyżywienia), ananasy i marakuja (w Afryce mówią passion fruit).

DSC09379

Co najważniejsze, warzywa i owoce są bardzo tanie (bo się sadzi na miejscu), natomiast wszelkie importowane produkty są drogie (droższe niż u nas w Polsce!). Wszelkie makarony czy wyroby czekoladowe są naprawdę drogie. Nic więc dziwnego, że dieta Afrykańczyków jest mało urozmaicona. Jedzą najczęściej jeden, czasami dwa posiłki dziennie. Najczęściej jedzą ryż ze szpinakiem i przyprawami, jak ktoś ma kury w gospodarstwie to ewentualnie może pokusić się o kurczaka od czasu do czasu. Możemy za to pozazdrościć im tak łatwego dostępu do przepysznych owoców, które u nas nie smakują tak dobrze, jak tam.

Ludzie posługują się w większości językiem luganda, suahili i angielskim. Nie ma problemów z komunikacją w obcym języku. Mieszkańcy Ugandy słuchają z namiętnością hip-hopu (mają dość dobrą muzykę – wkrótce pokażę parę hitów).

Drogi między dużymi miastami są asfaltowane, a kierowcy autobusów zawsze pędzą i nie przestrzegają żadnych zasad drogowych. Drogi dojazdowe do mniejszych miast i wsi praktycznie zawsze są piaszczyste (czerwony piach). Między małymi miastami krążą tylko małe busy, a do najmniejszych wiosek dojedziesz tylko taxi-motocyklem.

DSC09228
Moto-taxi
DSC09242
Nasza rowerowa przejażdżka
DSC09364
Centrum w większej wsi w Ugandzie, lewa strona
DSC09366
Widok ze wsi na jezioro Wiktorii w Ugandzie, prawa strona

Można poruszać się też autostopem, ale w tym rejonie tylko z kierowcami, którzy są pewni: strażnicy parków, pracownicy pobliskich pól przemieszczający się w grupach do pracy itd. Biały turysta w Afryce nie powinien wsiadać do samochodów, których kierowcy nie mogą się w żaden sposób wylegitymować (bywają przypadki napadów).

Odwiedziliśmy pewną wyspę na jeziorze Wiktorii, która słynie z upraw palm oliwnych. Cała wyspa w palmach …. Transport publiczny zerowy, więc zarzymaliśmy motocyklistę i spytaliśmy czy by nas przewiózł w pewne miejsce. Zgodził się, a po drodze zawiózł nas do swojego ogrodu z marakujami i hojnie nimi obdarzył 🙂 Spowrotem zatrzymaliśmy pracowników linii elektrycznej i jechaliśmy na stopa na pace 🙂

DSC09385
Zabrał się z nami też pan z lewej 🙂 Ale chyba nigdy nie pozował do selfie

Internet jest bardzo szybki, łatwo dostępny i w przystępnej cenie (zwłaszcza dla turystów – dla nas jest naprawdę tani). Dotyczy to właściwie całej Afryki Wschodniej (w Kenii internet jest zdecydowanie najtańszy). Za kartę sim zapłaciliśmy jakeś 2 euro, a za internet na 2 tygodnie praktycznie bez ograniczeń – 5 euro.

Gdyby coś było nie jasne w moich tekstach, proszę o anonimowy kontakt przez formularz na mojej stronie, jestem otwarta na każdą uwagę 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s